Skip to main content

Všehojovec štetinatý

(Eleutherococcus senticosus)

Zloženie:

BIO etanol, BIO plod Všehojovca štetinatého.

Dávkovanie:

Dospelí: 20-25 kvapiek 3x denne pred jedlom do 1 dcl vody, vypiť.
Pri nespavosti 30-40 kvapiek 2 x denne ráno a okolo obeda vždy pred jedlom.

Deti: Koľko rokov, toľko kvapiek 2x denne, nakvapkať do 1 dcl vody, vypiť.

Odporúčaná doba užívania: 6 týždňov a 2 týždne prestávka alebo 3 mesiace a mesiac prestávka.

Upozornenie:

Nepoužívať pri zvýšenej teplote, vysokom TK, 3 mesiace po odoznení infarktu myokardu.

Kniha: HERBÁR LIEČIVÝCH RASTLÍN 1. diel

Autor: Janča, Zentrich

Strana: 240, ods.5

"Pôsobí predovšetkým ako adaptogén a harmonizátor, čo znamená, že nešpecifickým spôsobom zvyšuje obranyschopnosť organizmu proti účinkom stresu. Znižuje i odbúrava krvný cholesterol a spomaľuje sklerotizáciu ciev. Má priaznivý vplyv na tvorbu enzýmov a mierne znižuje i hladinu krvného cukru. Bráni rozvoju nádorových metastáz, zmierňuje vonkajšie prejavy následkov ožarovania i celkovo zlepšuje subjektívny i objektívny stav pacientov s onkologickým ochorením. Znižuje toxicitu celej skupiny liekov, zvyšuje odolnosť organizmu pri protirakovinových liečebných postupoch a má i priamy imunostimulačný vplyv. Zlepšuje tiež prekrvenie srdcového svalu, ale i mozgu, takže vlastne slúži ako prevencia proti ischémii myokardu a proti náhlym mozgovým príhodám. Ovplyvňuje i prejavy neurasténie, vedenie vzruchu nervovými vláknami i ostrosť videnia. Veľmi priaznivé účinky a široké spektrum pôsobenia ho robí veľmi atraktívny, ale hlavne efektívny pri množstve chorobných stavov - napríklad pri stavoch slabosti, na doliečovanie infekčných chorôb rôzneho pôvodu, na liečbu proti vírusom, pri prepracovanosti, vyčerpaní, v rekonvalescencii po operáciách a po iných ťažkých chorobách."  


Kniha: LIEČIVÉ RASTLINY ČÍNY A VIETNAMU 1. diel

Autor: Valíček

Strana: 232

"Má tonizačné a imunostimulačné účinky, užíva sa pri fyzickej a psychickej záťaži, zlapšuje kondíciu a výkonnosť. Používasa pri liečbe diabetu, znižuje hladinu cukru a cholesterolu v krvi, stimuluje centrálnu nervovú sústavu. Pozitívne pôsobí na niektoré formy rakoviny, zmierňuje vonkajšie prejavy následkov ožarovania. Zvonku sa potom užíva na ekzémy, psoriázu a ďalšie dermatózy."   


Kniha: FYTOTERAPIA

Autor: Mika

Strana: 64

"Nešpecificky zvyšuje odolnosť organizmu proti infekciám a regeneračne pôsobí pri rýchlom fyzickom a psychickom vyčerpaní. Napomáha adaptáciu na zvýšené psychofyzické zaťaženie a regeneráciu po stresových situáciách. Mobilizuje adaptačné a kompenzačné procesy a má výrazný stimulačný účinok na imunitnú sústavu. Zvýšená tvorba bielkovín súvisí so zvyšovaním množstva hemoglobínu. Významne znižuje koncentráciu krvného cukru, preto sa osvedčil tak pri liečbe latentnej formy cukrovky, ako aj pri liečbe manifestnej formy cukrovky. Zlepšuje činnosť centrálnej nervovej sústavy, obnovuje zmyslovú percepciu ( najvýraznejšie zrak a sluch). Okrem toho spomaľuje rozvoj a metastázovanie nádorov, preto sa odporúča onkologickým pacientom. Súčasne urýchľuje regeneráciu organizmu po aktinoterapii a chemoterapii. Známe je aj detoxikačné pôsobenie na niektoré dlhodobo pôsobiace škodliviny, predovšetkým na etylalkohol. Rastlina je perspektívna tak z hľadiska terapie, ako aj prevencie  sa najmä starší ľudia cítia lepšie."


Kniha: BYLINÁR, rastlinné stimulátory fyzických a duševných síl

Autor: Kamír

Strana: 43

 "Jeho užívaním sa zvyšuje odolnosť organizmu proti žiareniu (liečebné ožarovanie, rentgenové, ultrafialové žiarenie), organizmus lepšie znáša vysoké a nízke teploty. U zdravých ľudí pôsobí ako povzbudzujúci prostriedok pri veľkej námahe, fyzickom a psychickom vypätí a pritom nieje zakázaným dopingom. Pred výkonom ho môžu užiť športovci a vodiči pred dlhou, náročnou cestou. V Rusku je užívaný kozmonautami, horolezcami, námorníkmi a ľuďmi pracujúcimi v extrémnych podmienkach. Látky v ňom obsiahnuté môžu zlepšovať účinok známych liekov, môžu zlepšiť ostrosť zraku, zlepšiť rozlišovacie schopnosti oka voči farbám a liečiť vrodenú farbosleposť, potlačujú stresy. Tinktúra je užívaná na prevenciu proti vírom chrípky a u tých, kto ochorel na chrípku, mala choroba ľahší a kratší priebeh. U starších ľudí rozumné užívanie upravuje tlak a tep, zlepšuje spánok, zvyšuje vitalitu, ľudia sa cítia vyrovnane, sú spokojní, majú záujem o aktívnu činnosť. Je tiež doporučovaný pri rekonvalescencii po ťažkých chorobách a po operáciách. Priaznivo pôsobí v kombinácii s inzulínom proti cukrovke, ďalej pôsobí proti depresiám, proti nízkemu tlaku a tiež proti ateroskleróze. Je užívaný v protinádorovej liečbe, znižuje toxicitu protinádorových liekov. Pri liečbe zhubných nádorov bol pozorovaný podľa ruských vedcov vplyv na zníženie metastáz a na rozširovanie  nádorov. Teda pôsobí protirakovinne. Pôsobenie vitamínu C neutralizuje účinok - tri hodiny pred a po užití nepoužívame vitamín C."


Kniha: LIEČIVÉ RASTLINY TRETIEHO TISÍCROČIA

Autor: Valíček, Kokoška, Holubová

Strana: 28

  "V ľudovej medicíne sa užíva pri fyzickom a psychickom preťažení organizmu, na liečbu neurasténie, diabetu a niektorých foriem rakoviny. Je vhodný i ako liek pri rekonvalescencii pri infekčných chorobách a ochoreniach z ožiarenia, po operáciách a tuberkulóze. Zlepšuje kondíciu a výkonnosť, priaznivo stimuluje funkciu pohlavných žliaz. Významný je jeho adaptogénny účinok , lebo zvyšuje odolnosť organizmu voči nepriaznivým činiteľom prostredia, napr. pri práci vo veľmi ťažkých klimatických podmienkach, spojené s podchladením alebo prehriatím organizmu, pri manipulácii s toxickými alebo infekčnými látkami. V porovnaní s extraktami zo žen-šenu vykazuje v mnohých prípadoch lepšie výsledky i sľubnejšie perspektívy pri jeho využití v medicíne. Tieto skutočnosti naostatok potvrdzujú i moderné výskumy, ktorých závery je možné zhrnúť následovne : 1.Najdôležitejší je tonizujúci a adaptogénny účinok, t.j. užitie pri fyzickej a duševnej únave alebo preťažení organizmu. Vhodný je pri dlhodobých chorobách, ťažších operáciách a následnej rekonvalescencii, negatívnych prejavoch starnutia a pod. Preparáty majú možnosť indukovať tvorbu interferónu a naviac zvyšujú počet T-lymfocytov.  2. Veľmi dobrý efekt vykazuje pri liečbe psychických chorôb, zvlášť neuróz, potlačovanie depresií a zlepšovanie spánku. 3.Pozitívne výsledky pri liečbe nízkeho krvného tlaku, v niektorých prípadoch i iných kardiovaskulárnych chorôb. 4.Extrakty sú vhodné pre liečbu aterosklezózy a diabetu. Stimulujú činnosť niektorých žliaz s vnútorným vylučovaním a znižujú obsah cholesterolu v krvi. 5.Významný je účinok pri liečbe rakoviny. Je potvrdená efektívnosť extraktu ako prostriedku znižujúceho toxicitu a zvyšujúceho účinnosť protinádorových liečiv chemického pôvodu.Brzdí vznik a rast nádorov a metastáz."