Borák lekársky

(Borago officinalis)

Zloženie:

BIO etanol, BIO vňať Boráka lekárskeho.

Dávkovanie:

Dospelí: 7 kvapiek 3 x denne pred jedlom nakvapkať do 1 dcl vody, vypiť. 

Deti: 1/2 kvapky na rok života 3 x denne, pred jedlom nakvapkať do 1 dcl vody, vypiť. 

Ako kloktadlo : 1/2 čajovej lyžičky do 1 dcl vody, 1 - 2 x denne

Odporúčaná doba užívania: 6 týždňov a 2 týždne prestávka alebo 3 mesiace a mesiac prestávka.

Kniha: HERBÁR LIEČIVÝCH RASTLÍN 1. diel

Autor: Janča, Zentrich

Strana: 164, ods.5

   "Má rozsiahle použitie vnútorné i vonkajšie. Vnútorne ho podávame tam, kde je treba zaistiť ochranu slizníc, hlavne pri zápaloch a vredových chorobách tráviaceho traktu. Zvonku aplikujeme ako kloktadlo alebo ako obklad, napríklad na zle hojace sa  rany alebo bércove vredy. Močopudný účinok sa využíva nielen v urológii pri zápaloch močových ciest, ale tiež v reumatológii. Pomerne málo známe je mierne, ale účinné pôsobenie na stavy vzrušenosti a nervozity, takže má svoje stále miesto v ukľudňujúcich zmesiach. Hovorí sa tiež o miernom antidepresívnom vplyve a o posile srdcového svalu."


Kniha: FYTOTERAPIA

Autor: Mika

Strana: 97

"Sliz pôsobí ako ochranný povlak na slizniciach hlatana a tráviaceho systému. Pri hnisavých povlakoch v hltane alantoín vyvoláva ich stekuťovanie, a tým umožňuje hojenie. Odporúča  sa pri zápaloch ústnej dutiny a hltana (najmä vírusového pôvodu) spojených so suchým kašľom. Často sa ordinuje aj pri zápaloch pažeráka, žalúdka a čriev."  


Kniha: NAŠE RASTLINY V LEKÁRSTVE

Autor: Korbelár, Endris

Strana: 53

 "Pôsobí mierne vyprázdňujúco a protizápalovo (pri chorobách močových ciest). Pri zápaloch močových ciest, kedy zvýšený prúd moču močovým mechúrom, močovodmi a močovou rúrou bráni mechanicky vzostupu infekcie. Inokedy slúži k odplavení škodlivých látok pri reumatizme a pri chorobách srdcových, sprevádzaných zadržovaním vody."  


Kniha: BYLINY V PREVENCII

Autor: Zentrich

Strana: 21

 "Arabský názov abú rasch možno volne preložiť ako otec potu čo výstižne vyjadruje potopudné pôsobenie pri chorobách z prechladnutia. Vhodné je podávanie i pri dlhodobých chorobách obličiek, charakterizovaných zníženou diurézou, ako je napr. chronická glomerulonefritida. Tiež vypudzuje z organizmu prebytočnú kyselinu močovú a má i pôsobenie protireumatické. Užíva sa rovnako v dermatológii, pretože podporuje látkovú výmenu a pri vonkajšom i pri vnútornom podávaní priaznivo ovplyvňuje pokožku. Dôležité je tiež využitie v otorhinolaryngologii a v stomatológii, kde sa využíva na výplachy dutiny ústnej a ako kloktadlo - pri angíne, zápale ďasien, jazyka atd. Borák posilňuje prácu srdca a priaznivo pôsobí na nervovú sústavu. Tlmí katarálne, zápalové procesy v tráviacom ústrojenstve. Môže tvoriť čiastočnú ochranu pred opakovaním miernejších atakov endogénnych depresií a na podporu krvného obehu."


Kniha: PESTOVANIE LIEČIVÝCH RASTLÍN NA MALÝCH PLOCHÁCH

Autor: Babenec

Strana: 28

   "V ľudovom liečiteľstve sa borák lekársky používa pri chorobách močových ciest pri reumatizme a pri chorobách dýchacieho ústrojenstva, najmä pri kašli. Má tiež účinok potopudný, protizápalový a sedatívno-hypnotický. Podľa starých skúseností ukľudňuje nervy ovládajúce srdce a prináša spánok."


Kniha: VEĽKÁ KNIHA LIEČIVÝCH RASTLÍN

Autor: Volák, Stodola, Severa

Strana: 95

 "Má protizápalový účinok, a preto sa používa pri zápaloch močových ciest. Pomáha pri ťažkostiach dýchacích ciest, kašli, zachrípnutí a kataroch priedušiek. Povzbudzuje organiznus, upravuje látkovú premenu v tele a upokojuje nervovú sústavu. Zvonka sa nanáša pri vyrážkach a kožných zápaloch."


Kniha: PRÍRODA LIEČI/Bodlák, Severa, Vančura

Autor: Bodlák, Severa, Vančura

Strana: 59

   "Používa sa pri zápaloch horných ciest dýchacích, zápale počových ciest, reumatizme a vodnateľnosti, pôsobí potopudne a močopudne."


Kniha: ATLAS LIEČIVÝCH RASTLÍN A LESNÝCH PLODOV

Autor: Kresánek, Kresánek

Strana: 70

"Používa sa pri ochoreniach dýchacích ciest, najmä pri kašli a krčných ochoreniach, pri zápaloch močových ciest, pri reumatizme, na potné kúry, na upokojenie, ako metabolizujúci prostriedok a zvonku na hojenie rán, kožných vriedkov, chronických vyrážok, pôsobí protizápalovo a zmäkčujúco. Západ zaradil rastlinu medzi perspektívne liečivé rastliny nového milénia a ľudové upotrebenie na vyvolanie potenia, majú pri bronchitídach, melanchólii, sú expektoračné, používajú sa pri nádche, reumatoidnej artritíde a na zápaly."


Kniha: NAŠE RASTLINY V LEKÁRSTVE

Autor: Korbelář, Endris

Strana: 73

 "Pôsobí mierne vyprázdňujúco a protizápalovo (pri chorobách močových ciest). Užitie : pri zápaloch močových ciest, kedy zvýšený prúd moča močovým mechúrom, močovodmi a močovou rúrou bráni mechanicky vzostupu infekcie. Inokedy slúži na odplavení škodlivých látok pri reumatizme a pri chorobách srdečných, sprevádzaním zadržovaním vody."


Kniha: LIEČIVÉ RASTLINY TRETIEHO TISÍCROČIA

Autor: Valíček, Kokoška, Holubová

Strana: 15

 " Pôsobí mierne preháňavo a protizápalovo a považuje sa za ukľudňujúci a posilujúci prostriedok. Používa sa pri dlhodobých chorobách obličiek, ktoré sú charakterizované zníženým vylučovaním moču, vypudzuje z organizmu prebytočnú kyselinu močovú a pôsobí protireumaticky. Slúži i pri liečení choroby horných ciest dýchacích, ako kloktadlo a používa sa pri potných kúrach. Posiluje práce srdca a priaznivo pôsobí tiež na nervovú sústavu."


Kniha: RASTLINY PRE ZDRAVÝ ŽIVOT

Autor: Valíček

Strana: 82

 "Pôsobí  mierne preháňavo a protizápalovo a považuje sa za ukľudňujúci a posilujúci prostriedok, pôsobí antidepresívne. Používa sa pri chronických chorobách obličiek s typickým znížením vylučovania moču, vypudzuje prebytočnú kyselinu močovú a pôsobí antireumaticky. Posiluje srdce, lieči choroby horných ciest dýchacích, ukľudňuje a chráni sliznice proti zápalom, používa sa pri potných kúrach."