Echinacea purpurová

(Echinacea purpurea)

Zloženie:

BIO etanol, BIO koreň Echinacey purpurovej.

Dávkovanie:

Dospelí: 20- 25 kvapiek 3 x denne, nakvapkať do 1 dcl vody, vypiť. 

Deti: Koľko rokov, toľko kvapiek 3x denne, nakvapkať do 1 dcl vody, vypiť.

Odporúčaná doba užívania: 6 týždňov a 2 týždne prestávka alebo 3 mesiace a mesiac prestávka.

Upozornenie:

Nevhodné pri vysokých teplotách.

Kniha: HERBÁR LIEČIVÝCH RASTLÍN 4. diel

Autor: Janča, Zentrich

Strana: 136, ods.5

"Liečebné účinky sú rozmanité. Pri vonkajšej aplikácii účinne hojí rany a zranenia. Jej hlavné poslanie je však vidieť v tom, pomerne výrazne zvyšuje imunitu, vykazuje i značnú aktivitu antibiotickú, a to nielen proti baktériám, ale i proti niektorým vírusom. Osvedčila sa i pri žilovej nedostatočnosti - hemoroidoch, kŕčových žilách, bercovom vrede, kde je avšak potrebné ju aplikovať vnútorne i vonkajšie. Tlmí vnímanie bolesti a pôsobí ako afrodisiakum. Bolo zistené i pôsobenie kancerostatické na bázi podobného účinku, aký vykazuje nedostatkový interferón."            


Kniha: BYLINY V PREVENCII

Autor: Zentrich

Strana: 106

"Protivírové pôsobenie je   profylaktické, pretože do vopred ošetrených zdravých buniek nemôžu vírusy preniknúť ! Preventívne je využívaná hlavne na zvyšovanie imunity pri chrípkových epidémiách a pod.Je tiež vhodná do protireumatických čajov, podávaných v rámci druhotnej prevencie pred chladným ročným obdobím. Kúpele nôh v koncentrovanejšom náleve majú určitý protipliesňový účinok. Známe je tiež využitie kozmetické, kde kúpele a omývanie sú vhodné pri nečistej a začervenanej pokožke a pri ošetrovaní a profylaxii drobných kožných trhliniek, akné a iných menších infekcií." 


Kniha: LIEČIVÉ RASTLINY pestujeme-zbierame-využívame

Autor: Neugebauerová,Žďárská

Strana: 96

 "Zlepšuje imunitu, má dezinfekčné a protizápalové účinky, zlepšuje látkovú výmenu, napomáha prekonávať vírusové ochorenia, pôsobí podobne ako antibiotiká, je vhodná aj pre seniorov."  


Kniha: PRÍRODA LIEČI

Autor: Severa, Vančura

Strana: str.78

"Pôsobí proti pliesňam, baktériám, užíva sa ako antireumatikum, antialergikum a má i účinky protinádorové. S úspechom sa používa proti vírusovým chrípkovým ochoreniam, hojí opary a dobré výsledky vykazuje i pri liečbe akné. Zvonku ju možno aplikovať i na nehojace sa rany, pri kožných chorobách, na omrzliny a preležaniny."


Kniha: BYLINÁR, rastlinné stimulátory fyzických a duševných síl

Autor: Kamír

Strana: 57

 "Zvonku sa prípravky užívajú k liečbe chronických ekzémov, pliesňových ochoreniach, akné a drobných poraneniach kože. V kozmetike sa výťažky používajú na kúpele. Pri vnútornom podávaní pôsobí proti chrípkovým a herpetickým vírusom. Na jeseň alebo na jar, keď hrozí nachladnutie alebo epidémie chrípky, sa extrakt užíva pre zvýšenie obranných síl organizmu proti ochoreniu. Echinaceín, hlavná obsahová látka echinacey, zvyšuje prirodzené obranné sily organizmu a má priaznivý účinok na kĺbne väzivá.Tiež ju používali pôvodní obyvatelia Ameriky ao antiseptikum a pri liečbe zle sa hojacich rán. Je vhodným prostriedkom  proti zápalom, proti infekčným chorobám, urýchľuje hojenie rán. Výťažky sú užívane pri proti rakovinovej liečbe. Ďalej pri cukrovke, arterioskleróze, pri kožných ekzémoch, pri srdečnej slabosti.Patrí medzi rastliny so stimulačným účinkom na lymfatický systém."


Kniha: LIEČIVÉ RASTLINY TRETIEHO TISÍCROČIA

Autor: Valíček, Kokoška, Holubová

Strana: 12

 " Prípravky z nej sa používajú ako vnútorne, tak i zvonka. Vnútorne najčastejšie vo forme extraktu z koreňov, ktorý je vhodný na liečenie močového ústrojenstva, chrípky a iných viróz, užíva sa aj v gynekológii a ako podporný prostriedok pri liečbe rakoviny. Osvedčila sa i pri liečbe žalúdočných vredov, gastritíd a prostaty. Obecne je možné konštatovať, že najvhodnejšie sú pre jedincov so zníženou imunitou."


Kniha: RASTLINY PRE ZDRAVÝ ŽIVOT

Autor: Valíček

Strana: 134

 " Prípravky je možné používať ako vnútorne, tak i zvonka. Vnútorne majú významné imunostimulačné účinky, lebo podporujú tvorbu leukocytov a erytrocytov, aktivujú fagocytózu, podporujú činnosť sleziny. Užíva sa pri chrípke, prechladnutí, infekciách horných ciest dýchacích a virózach, ale tiež pri ochoreniach  močového ústrojenstva. Osvedčili sa proti infekčným chorobám v prípadoch, keď nezaberajú antibiotiká. Zistené bolo i kancerostatické pôsobenie podobné interferónu. Detoxikuje a priaznivo ovplyvňuje zažívací trakt, užíva sa pri liečení prostaty, žalúdočných vredoch. "