Skip to main content

Arnika horská

(Arnica montana)

Zloženie:

BIO etanol, BIO kvet Arniky horskej.

Dávkovanie:

Dospelí: maximálne 2 kvapky 3 x denne do 1 dcl vody, vypiť.

Nevhodné na vnútorné použitie pre deti.

Na natieranie: riediť 1:1 až 1:3 s vodou, natierať postihnuté miesto 1-3 x
denne, príp. v rozriedenom roztoku navlhčiť vreckovku a priložiť
na postihnuté miesto. Nechať pôsobiť, kým látka neuschne.

Odporúčaná doba užívania: 6 týždňov a 2 týždne prestávka alebo 3 mesiace a mesiac prestávka.

Upozornenie:

Pri predávkovaní možné žalúdočné ťažkosti, vracanie, dýchacie poruchy.

Kniha: Herbář léčivých rostlin 1. diel

Autor: Jiří Janča, Josef A. Zentrich

Strana: 123

"Má dve základné oblasti pôsobenia : jednak patrí medzi najlepšie hojivé prostriedky a jednak má široké použitie v kardiológii. Pôsobí napríklad veľmi dobre na prekrvenie venčitých ciev. Zatiaľ čo digitalis a ďalšie srdcové lieky pôsobia na veľké bunky srdcového svalu, a tým vlastne priamo ovplyvňujú hybnosť srdca, arnika pôsobí na malé bunky, ktoré dodávajú energiu bunkám hybným, čiže veľkým alebo tiež dlhým. Na srdce preto pôsobí nepriamo, avšak tiež jemnejšie. Zvonku pôsobí prakticky na všetky rany, vredy a pod., ale tiež napríklad na zápal kŕčových žíl." 

Kniha: FYTOTERAPIA

Autor: Mika

Strana: 84

  "Najčastejšie sa využíva protizápalové pôsobenie arniky pri ekzémoch a zápaloch kože, ako aj derivačné pôsobenie. Pre antikoagulačné vlastnosti je vhodná pri zmliaždeninách a hematómoch."    


Kniha: PRÍRODA LIEČI

Autor: Bodlák, Severa, Vančura

Strana: 51

 "Je vynikajúcim prostriedkom pri rôznych pomliaždeninách, opuchoch, pri kožných vyrážkach, zápaloch, neuralgiách a reumatizme. Má blahodárny účinok na unavené nohy, j dobrou prevenciou proti vzniku žilných zápalov. Aplikujú sa buď obklady pripravené z arnikovej tinktúry alebo z nálevu."


Kniha: NAŠE RASTLINY V LEKÁRSTVE

Autor: Korbelář, Endris

Strana: 53

   "Užitie: v obkladoch pri zápaloch, opuchoch, pri miestnych afekciách chronického alebo subchronického rázu, pri chronickom svalovom reumatizme alebo kĺbových potiažach."


Kniha: BYLINÁR, rastlinné stimulátory fyzických a duševných síl

Autor: Kamír

Strana: 25

 "Lieči hemoroidy, bercové vredy, akné, drobné zranenia v konečníku, hojí rany, znižuje bolestivosť, hojí natrhnuté svaly, porušené cievy, vykĺbenia, odstraňuje zrazeniny(modriny), dezinfikuje ústnu dutinu, podáva sa pri opare(herpes). Ďalej sa môže užiť pri chorobách vlasovej pokožky(vypadávaní vlasov), pri zápaloch, pri bolestiach zubov, pri dne. Užíva sa pri mozgových a cievnych príhodách."


Kniha: NAŠE NAJLEPŠIE BYLINKY

Autor: Dugas

Strana: 43

   "Arniková tinktúra by mala patriť k základnej výbave každej lekárničky. Je to azda najúčinnejší liek na rôzne každodenné úrazy - udreniny, pomliaždeniny, vykĺbeniny a natrhnuté svaly. Používa sa aj ako výborný dezinfekčný prostriedok na drobné poranenia a bodnutia hmyzom. Čím skôr priložíme obklad  z arniky, tým lepšie a rýchlejšie sa rana hojí. Arnika ,má však mimoriadnu schopnosť liečiť aj zastarané bolesti, rozpúšťať krvné zrazeniny, opuchy, zápaly kostí a pomáha oživovať údy po mozgovej príhode. Postihnuté miesta treba opakovane natierať tinktúrou, pri citlivej pokožke zriedenej vodou."