Schizandra čínska
(Schizandra chinensis)
Zloženie:
BIO etanol, BIO koreň Schizandry čínskej.
Dávkovanie:
Dospelí: 20 - 30 kvapiek 2 - 3 x denne nakvapkať do 1 dcl vody, vypiť.
Deti: Koľko rokov, toľko kvapiek 2 - 3x denne, nakvapkať do 1 dcl vody, vypiť.
Odporúčaná doba užívania: 6 týždňov a 2 týždne prestávka alebo 3 mesiace a mesiac prestávka.
Kniha: HERBÁR LIEČIVÝCH RASTLÍN 2. diel
Autor: Janča, Zentrich
Strana: 204, ods.5
"Má mimoriadne širokú škálu použitia. Pôsobí protihorúčkovo, protibolestivo, uvoľňuje svalstvo, prehlbuje dýchanie, pôsobí spazmolyticky, priaznivo ovplyvňuje funkciu pečene a pôsobí antistresovo. Okrem toho zvyšuje celkovú výkonnosť organizmu, odstraňuje pocit únavy, posiľňuje po dlhodobých chorobách, stimuluje krvný obeh, zlepšuje kvalitu i intenzitu videnia, chráni pečeň, lieči žalúdok i črevá a pôsobí i antiskleroticky."
Kniha: LIEČIVÉ RASTLINY TRADIČNEJ ČÍNSKEJ MEDICÍNY
Autor: Valíček
Strana: 240-241
"Užíva sa pri impotencii, mužskej a ženskej neplodnosti, nervovej slabosti, zabúdaniu, nespavosti, bolesti hlavy alebo závratoch, bronchitíde, hnačkových ochoreniach, diabete, hepatitíde, predčasnom výrone semena, spontánnym a nočným potením. Má tonifikačný a zvieravý účinok (zvlášť na pľúca), podporuje tvorbu semena a ukľudňuje. Moderný výskum potvrdil, že plody vykazujú výraznú aktivitu v množstve fyziologicky dôležitých funkcií. Napríklad stimulujú krvný obeh a zlepšujú rovnovážne vlastnosti krvi. Výrazný je hepatoprotektívny efekt voči chemickému a mikrobiologickému poškodení pečene, ako i pozitívny vplyv pri liečbe kašľa (zvlášť vlečúceho, spojeného s dýchavičnosťou). Bola tiež zistená antioxidačná aktivita a myorelaxačné pôsobenie. Podobne ako iné rastliny s tonifikačnými účinkami, má i schizandra čínska , vďaka svojim obsahovým látkam, adaptogénne schopnosti."
Kniha: FYTOTERAPIA
Autor: Mika
Strana: 244
" Zlepšuje anabolické a reparačné procesy v organizme a urýchľuje regeneráciu po psychickom alebo fyzickom vyčerpaní. Pôsobí stimulačne na centrálny nervový a srdcovocievny systém. Pri únave a malátnosti odstraňuje ospanlivosť a prinavracia pocit sviežosti. Terapeuticky sa využíva pri asténiách s psychofyzickou vyčerpanosťou a pri katabolizujúcich chorobných stavoch (najmä po ťažkých infekčných ochoreniach). Pre povzbudivý vplyv na látkovú premenu a znižovanie koncentrácie cukru v krvi sa ordinuje diebetikom. Výťažky pomáhajú normalizovať neurohumorálnu nerovnováhu v klimaktériu. Zvyšuje anabolické procesy, podporuje granuláciu, a tým urýchľuje sanačné procesy v rozličných orgánoch."
Kniha: LIEČIVÉ RASTLINY pestujeme-zbierame-využívame
Autor: Neugebauerová,Žďárská
Strana: 32
"Zvyšuje obranyschopnosť organizmu. Povzbudzuje činnosť centrálnej nervovej sústavy, odstraňuje pocit únavy, stimuluje srdce a cievy, zlepšuje zrak, lieči sa ňou impotencia, poruchy dýchania, zvyšuje krvný tlak. Používa sa pri liečbe ochorení pečene."
Kniha: ATLAS LIEČIVÝCH RASTLÍN A LESNÝCH PLODOV
Autor: Kresánek, Kresánek
Strana: 417
"Pri liečení asténie - telesnej slabosti, deprimujúcich stavoch, hypotónie, ale aj impotencie, porúch dýchania a niektorých obličkových chorôb, tiež ako posilujúci prostriedok pri ťažkých pôrodoch."
Kniha: BYLINÁR, rastlinné stimulátory fyzických a duševných síl
Autor: Kamír
Strana: 47
"Pôsobí ako povzbudzujúci prostriedok pri námahe, zvyšuje telesnú a duševnú odolnosť pri extrémnom zaťažení organizmu. Priaznivo pôsobí pri chorobách pohybového ústrojenstva, pri aterosklezóze, znižuje vysoký tlak, odďaľuje únavu. Zvyšuje ostrpsť zraku, obsahuje vitamín C. "
Kniha: LIEČIVÉ RASTLINY TRETIEHO TISÍCROČIA
Autor: Valíček, Kokoška, Holubová
Strana: 34
"Už mnoho storočí sa využíva v tradičnom lekárstve ďalekého východu. Vďaka biologicky účinným látkam, ktoré sú obsiahnuté vo väčšej či menšej miere vo všetkých častiach rastliny, patrí napríklad v tradičnej čínskej medicíne do prvej kategórie liečiv. Plody, predovšetkým semená, majú povzbudivé účinky na centrálnu nervovú sústavu, stimulujú kardiovaskulárny systém a dýchanie, ale tiež zvyšujú krvný tlak a zlepšujú ostrosť zraku. Používajú sa pri liečbe asténie, depresívnych stavoch, nízkeho krvného tlaku. Slúži na liečbu impotencie, niektorých obličkových chorôb i ako posilujúci liek po ťažkých operáciách a pôrodoch. Tieto skutočnosti ľudovej medicíny potvrdzujú i moderné výskumy, ktoré naviac zistili i významný hepatoprotektívny účinok pri poškodení pečene niektorými chemickými látkami a vírmi. Bol rovnako zaznamenaný pozitívny zásah lignanov do mutagénnych prejavov niektorých karcinogénov."