Schizandra čínska

(Schizandra chinensis)

Zloženie:

BIO etanol, BIO koreň Schizandry čínskej.

Dávkovanie:

Dospelí: 20 - 30  kvapiek 2 - 3 x denne nakvapkať do 1 dcl vody, vypiť.

Deti: Koľko rokov, toľko kvapiek 2 - 3x denne, nakvapkať do 1 dcl vody, vypiť.

Odporúčaná doba užívania: 6 týždňov a 2 týždne prestávka alebo 3 mesiace a mesiac prestávka.

Kniha: HERBÁR LIEČIVÝCH RASTLÍN 2. diel

Autor: Janča, Zentrich

Strana: 204, ods.5

 "Má mimoriadne širokú škálu použitia. Pôsobí protihorúčkovo, protibolestivo, uvoľňuje svalstvo, prehlbuje dýchanie, pôsobí spazmolyticky, priaznivo ovplyvňuje funkciu pečene a pôsobí antistresovo. Okrem toho zvyšuje celkovú výkonnosť organizmu, odstraňuje pocit únavy, posiľňuje po dlhodobých chorobách, stimuluje krvný obeh, zlepšuje kvalitu i intenzitu videnia, chráni pečeň, lieči žalúdok i črevá a pôsobí i antiskleroticky."  


Kniha: LIEČIVÉ RASTLINY TRADIČNEJ ČÍNSKEJ MEDICÍNY

Autor: Valíček

Strana: 240-241

"Užíva sa pri impotencii, mužskej a ženskej neplodnosti, nervovej slabosti, zabúdaniu, nespavosti, bolesti hlavy alebo závratoch, bronchitíde, hnačkových ochoreniach, diabete, hepatitíde, predčasnom výrone semena, spontánnym a nočným potením. Má tonifikačný a zvieravý účinok (zvlášť na pľúca), podporuje tvorbu semena a ukľudňuje. Moderný výskum potvrdil, že plody vykazujú výraznú aktivitu v množstve fyziologicky dôležitých funkcií. Napríklad stimulujú krvný obeh a zlepšujú rovnovážne vlastnosti krvi. Výrazný je hepatoprotektívny efekt voči chemickému a mikrobiologickému poškodení pečene, ako i pozitívny vplyv pri liečbe kašľa (zvlášť vlečúceho, spojeného s dýchavičnosťou). Bola tiež zistená antioxidačná aktivita a myorelaxačné pôsobenie. Podobne ako iné rastliny s tonifikačnými účinkami, má i schizandra čínska , vďaka svojim obsahovým látkam, adaptogénne schopnosti."


Kniha: FYTOTERAPIA

Autor: Mika

Strana: 244

 " Zlepšuje anabolické a reparačné procesy v organizme a urýchľuje regeneráciu po psychickom alebo fyzickom vyčerpaní. Pôsobí stimulačne na centrálny nervový a srdcovocievny systém. Pri únave a malátnosti odstraňuje ospanlivosť a prinavracia pocit sviežosti. Terapeuticky sa využíva pri asténiách s psychofyzickou vyčerpanosťou a pri katabolizujúcich chorobných stavoch (najmä po ťažkých infekčných ochoreniach). Pre povzbudivý vplyv na látkovú premenu a znižovanie koncentrácie cukru v krvi sa ordinuje diebetikom. Výťažky pomáhajú normalizovať neurohumorálnu nerovnováhu v klimaktériu. Zvyšuje anabolické procesy, podporuje granuláciu, a tým urýchľuje sanačné procesy v rozličných orgánoch."   


Kniha: LIEČIVÉ RASTLINY pestujeme-zbierame-využívame

Autor: Neugebauerová,Žďárská

Strana: 32

 "Zvyšuje obranyschopnosť organizmu. Povzbudzuje činnosť centrálnej nervovej sústavy, odstraňuje pocit únavy, stimuluje srdce a cievy, zlepšuje zrak, lieči sa ňou impotencia, poruchy dýchania, zvyšuje krvný tlak. Používa sa pri liečbe ochorení pečene."


Kniha: ATLAS LIEČIVÝCH RASTLÍN A LESNÝCH PLODOV

Autor: Kresánek, Kresánek

Strana: 417

"Pri liečení asténie - telesnej slabosti, deprimujúcich stavoch, hypotónie, ale aj impotencie, porúch dýchania a niektorých obličkových chorôb, tiež ako posilujúci prostriedok pri ťažkých pôrodoch."


Kniha: BYLINÁR, rastlinné stimulátory fyzických a duševných síl

Autor: Kamír

Strana: 47

"Pôsobí ako povzbudzujúci prostriedok pri námahe, zvyšuje telesnú a duševnú odolnosť pri extrémnom zaťažení organizmu. Priaznivo pôsobí pri chorobách pohybového ústrojenstva, pri aterosklezóze, znižuje vysoký tlak, odďaľuje únavu. Zvyšuje ostrpsť zraku, obsahuje vitamín C. "


Kniha: LIEČIVÉ RASTLINY TRETIEHO TISÍCROČIA

Autor: Valíček, Kokoška, Holubová

Strana: 34

 "Už mnoho storočí sa využíva v tradičnom lekárstve ďalekého východu. Vďaka biologicky účinným látkam, ktoré sú obsiahnuté  vo väčšej či menšej miere vo všetkých častiach rastliny, patrí napríklad v tradičnej čínskej medicíne do prvej kategórie liečiv. Plody, predovšetkým semená, majú povzbudivé účinky na centrálnu nervovú sústavu, stimulujú kardiovaskulárny systém a dýchanie, ale tiež zvyšujú krvný tlak  a zlepšujú ostrosť zraku. Používajú sa pri liečbe asténie, depresívnych stavoch, nízkeho krvného tlaku. Slúži na liečbu impotencie, niektorých obličkových chorôb i ako posilujúci liek po ťažkých operáciách a pôrodoch. Tieto skutočnosti ľudovej medicíny potvrdzujú i moderné výskumy, ktoré naviac zistili i významný hepatoprotektívny účinok  pri poškodení pečene niektorými chemickými látkami a vírmi. Bol rovnako zaznamenaný pozitívny zásah lignanov do mutagénnych prejavov niektorých karcinogénov."