Arónia čierna

(Aronia melanocarpa)

Zloženie:

BIO etanol, BIO plod Arónie čiernej.

Dávkovanie:

Dospelí: 1 čajová lyžička denne do 1 dcl vody, vypiť.

Deti: 1/2 čajovej lyžičky denne do 1 dcl vody, vypiť.

Kniha: HERBÁR LIEČIVÝCH RASTLÍN 1.diel

Autor: Janča, Zentrich

Strana: 208, ods.5

  "Priamy liečebný účinok má pri poruchách činnosti štítnej žľazy. Veľa prípadov preukázala, že vie činnosť štítnej žľazy zregulovať, zharmonizovať, takže je použiteľná ako pri zníženej, tak i zvýšenej funkcii. Tiež vhodne pôsobí na chorobne zvýšený krvný tlak. Dokonalo využitá môže byť v kardiológii, pretože vhodná kombinácia vitamínu C a pektínu pôsobí pri pravidelnej konzumácii výrazne protiskleroticky. Naviac priaznivo ovplyvňuje pružnosť a priepustnosť cievnych stien.                                                                                                     

List arónie je využívaný ako prostriedok, znižujúci krvný tlak, pôsobiaci protizápalovo a žlčopudne. Dá sa užívať i v reumatológii, pretože zvyšuje vylučovanie nežiadúcich solí z organizmu.                                                                                                                               

Plod i list možno podávať pri profylaktickej ochrane pečeňového parenchýmu, napríklad pri doliečovaní žltačky a pod. Plody môžeme doporučiť ako vhodný pomocný detoxikačný prostriedok na podporu pečeňových a obličkových funkcií."


Kniha: LIEČIVÉ RASTLINY pestujeme-zbierame-využívame

Autor: Neugebauerová,Žďárská

Strana: 92

"Významný antioxidant vďaka prítomnosti antokyanov. Vďaka prítomnosti rutínu zlepšuje pružnosť a priepustnosť ciev. Posilňuje imunitu organizmu, znižuje kazivosť zubov. Jód napomáha pri liečbe porúch štítnej žľazy, proti krvácaniu a vysokému krvnému tlaku, arterioskleróze a dlhodobých zápalových ochoreniach. Priaznivo pôsobí na choroby zažívacieho ústrojenstva a vylučovania vody, chudokrvnosť a nespavosť. Vysokým obsahom trieslovín znižuje riziko ochorenia rakovinou. Má antiseptické, baktericídne a tonizujúce účinky. Posilňuje odolnosť organizmu pri duševnom a telesnom preťažení. Zvyšuje celkovú vitalitu a oddiaľuje choroby sprevádzajúce starnutie."