Leuzea šuštivá

(Leuzea carthamoides)

Zloženie:

BIO etanol, BIO koreň Leuzey šuštivej.

Dávkovanie:

Dospelí: 20-25  kvapiek 3 x denne nakvapkať do 1 dcl vody, vypiť. 

Deti: Koľko rokov, toľko kvapiek 3x denne, nakvapkať do 1 dcl vody, vypiť.

Večerná dávka najneskôr 4 hodiny pred spaním.

Odporúčaná doba užívania: 6 týždňov a 2 týždne prestávka alebo 3 mesiace a mesiac prestávka.

Upozornenie:

Pri vysokom krvnom tlaku, ťažkých produktívnych psychózach a ťažkých poruchách srdcového rytmu je nutné znížiť dávky na polovicu až štvrtinu.

Kniha: HERBÁR LIEČIVÝCH RASTLÍN 6. diel

Autor: Janča, Zentrich

Strana: 144, ods.5

"Patrí do skupiny adaptogénov. Zlepšuje adaptáciu organizmu na stres, pomáha pri rekonvalescencii po slabostiach rôzneho pôvodu. Pôsobí anabolicky, znižuje hladinu cukru, tukov a cholesterolu v krvi, má priaznivý vplyv na činnosť pečene a tiež na kardiovaskulárny systém. Ovplyvňuje i niektoré typy depresie, zvlášť reaktívnej, pomerne spoľahlivo lieči impotenciu a pôsobí i ako afrodiziakum." 


Kniha: LIEČIVÉ RASTLINY pestujeme-zbierame-využívame

Autor: Neugebauerová,Žďárská

Strana: 44

"Povzbudzuje centrálny nervový systém, zvyšuje fyzickú a psychickú silu. Používa sa pri rekonvalescencii, znižuje hladinu cukru v krvi, krvný tlak, má anabolické účinky, ovplyvňuje regeneráciu pečeňových buniek, rozširuje cievy, zlepšuje pamäť. Uplatní sa pri nervovej slabosti, depresiách, nadmernej dráždivosti, bolestiach hlavy a nechutenstve."  


Kniha: ATLAS LIEČIVÝCH RASTLÍN A LESNÝCH PLODOV

Autor: Kresánek, Kresánek

Strana: 400

"Extrakty z koreňov znižujú únavu, zvyšujú fyzickú a duševnú odolnosť organizmu, pôsobia veľmi dobre pri asténii, depresiách, nadmernej dráždivosti, bolesti hlavy, podporujú trávenie, mierne zvyšujú tlak, rozširujú periférne cievy, pozitívne výsledky sú aj pri impotencii."


Kniha: BYLINÁR, rastlinné stimulátory fyzických a duševných síl

Autor: Kamír

Strana: 49

"Užíva sa prevážne ako neurostimulátor, afrodiziakum, pri záťaži organizmu psychickom i fyzickom. Na zdravý organizmus pôsobí leuzea ako povzbudzujúci stimulátor. Oslabenému organizmu dodáva koncentráciu síl k zdolaniu chorôb. Leuzeu môžme užiť pri rekonvalescencii, bolesti hlavy, zvýšení chuti do jedla, pri dlhotrvajúcich chorobách." 


Kniha: LIEČIVÉ RASTLINY TRETIEHO TISÍCROČIA

Autor: Valíček, Kokoška, Holubová

Strana: 36

 "Ľudová medicína využíva túto rastlinu ako tonizujúci a adaptogénny prostriedok pri asténii, vyčerpanosti organizmu, v rekonvalescencii po operáciách alebo intoxikáciách. Podľa výskumov z posledných rokov má účinok blízky žen-šenu. Ukazuje sa, že má pozitívny vplyv na centrálnu nervovú sústavu, napr. schopnosť zlepšovať učenie. Znižuje hladinu cukru a cholesterolu v krvi, má anabolické účinky bez vedľajších nežiadúcich účinkov typických pri hormónoch. Rovnako priaznivo ovplyvňuje regeneráciu pečeňového tkaniva, znižuje krvný tlak a rozširuje cievy. Zlepšuje tiež zásobenie mozgu kyslíkom, uvádza sa i určitá protinádorová aktivita. Potvrdilo sa, že výrazne zvyšuje adaptabilitu organizmu, t.j. znižuje únavu a zvyšuje fyzickú a duševnú odolnosť, veľmi dobre pôsobí pre asténii, depresiách a nadmernej dráždivosti, pri bolestiach hlavy a nechutenstve."