Skip to main content

Lastovičník väčší

(Chelidonium majus)

Zloženie:

BIO etanol, BIO vňať Lastovičníka väčšieho.

Dávkovanie:

Dospelí: 10-15  kvapiek 3 x denne, nakvapkať do 1 dcl vody, vypiť. 

Deti: Koľko rokov, toľko kvapiek 3x denne, nakvapkať do 1 dcl vody, vypiť.

Odporúčaná doba užívania: 6 týždňov a 2 týždne prestávka alebo 3 mesiace a mesiac prestávka.

Kniha: HERBÁR LIEČIVÝCH RASTLÍN 5. diel

Autor: Janča, Zentrich

Strana: 80, ods.5

 "Je centrálne sedatívny a tlmí kŕčové bolesti. Srdcové cievy sa pod jeho vplyvom rozťahujú, čo je vhodné napr. pri angíne pectoris. Prehlbuje srdcovú činnosť, uvoľňuje kŕče bronchov a čriev, tonizuje maternicu, znižuje krvný tlak a zvyšuje tvorbu a vylučovanie žlče. Pôsobí výrazne antibioticky na baktérie i niektoré prvoky, napríklad Trichomonas vaginalis, spôsobujúci pošvové výtoky. Tlmí dráždivý kašeľ, vie predchádzať astmatickým záchvatom, tlmí kŕče v močovom aparáte a v žlčových cestách. Tlmí búšenie srdca, reguluje menštruáciu, na všetky problémy pečene a žlčníka."                                         


Kniha: BYLINY V PREVENCII

Autor: Zantrich

Strana: 131

"Má silný spazmolytický účinok.Spoľahlivo tlmí kolikové bolesti tráviaceho traktu a žlčníka. Spazmolytický efekt, zvlášť pri hnačkových ochoreniach, je umocnený efektívnym antibiotickým pôsobením. Pôsobí tiež analgeticky a sedatívne - tlmí vzrušivosť nervovej sústavy. Zvyšuje črevný a meternicový tonus, pôsobí mierne močopudne, stimuluje činnosť pečene, pôsobí žlčopudne, tlmí srdcovú tachykardiu, mierne znižuje krvný tlak, reguluje menštruáciu. Môže sa uplatniť i pri prieduškovej astme, angíne pectoris, žlčníkových kameňoch a pri tlmení dráždivého kašľa. Literatúra uvádza užívanie pri niektorých formách rakoviny."


Kniha: FYTOTERAPIA

Autor: Mika

Strana: 112

 "Má celkové analgetické, sedatívne, ale aj depresívne účinky na centrum pre kašeľ. Experimentom na zvieratách sa dokázal aj jeho antimykotický účinok - brzdí množenie niektorých nádorových buniek. Má dlhotrvajúci, nie však silný, hypotonický účinok. Protopín pôsobí jednak uterotonicky, jednak zvyšuje celkový svalový tonus, ďalej zlepšuje peristaltiku tráviacej rúry, znižuje krvný tlak a má žlčopudné účinky. Ordinuje sa pri kolikách v tráviacich orgánoch, žlčovodoch, močových cestách (pri urolitiáze), ale aj pri arteriálnych a bronchitických spazmoch. Pre antimikrobiálne a antimykotické účinky je vhodný aj na vonkajšie použitie, najmä pri chronických ekzémoch."  


Kniha: NAŠE RASTLINY V LEKÁRSTVE

Autor: Korbelár, Endris

Strana: 397

 " Pôsobí cez centrálne nervstvo povzbudivo na hladké svaly maternice a na srdcovú činnosť, zvyšuje krvný tlak a rozširuje koronárne cievy, uvoľňuje kŕče bronchov a čriev. Proti dráždivému kašľu, astmatickým záchvatom, na ukľudnenie žalúdočných kŕčov a na zmiernenie bolesti pri chorobách žlčníka." 


Kniha: LIEČIVÉ RASTLINY pestujeme-zbierame-využívame

Autor: Neugebauerová,Žďárská

Strana: 206

"Potláča množenie choroboplodných organizmov, ničí baktérie, brzdí rast a množenie nádorového tkaniva, skľudňuje centrálnu nervovú sústavu, lieči depresie, prehlbuje srdcovú činnosť, rozťahuje srdcové cievy, znižuje krvný tlak, uvoľňuje kŕče priedušiek, mierni dráždivý kašeľ, predchádza astmatickým záchvatom, tonizuje maternicu, tlmí kŕče v močových cestách, uvoľňuje kŕče čriev, na potiaže pečene a žlčníka, zvyšuje vylučovanie žlče, na nauralgie a svalový reumatizmus."


Kniha: VEĽKÁ KNIHA LIEČIVÝCH RASTLÍN

Autor: Volák, Stodola, Severa

Strana: 113

"Používa sa pri bolestiach žlčníka a čriev ako kŕče uvoľňujúci a upokojujúci prostriedok. Pôsobí aj na krvný obeh tým, že rozširuje vencovité cievy a zvyšuje krvný tlak. V poslednom čase sa skúma vplyv liečivých látok lastovičníka na zhubné nádory."


Kniha: PRÍRODA LIEČI

Autor: Bodlák, Severa, Vančura

Strana: 70

"Vnútorne sa užíva pri ťažkých pečeňových ochoreniach a chorobách žlčníka, uvoľňuje kŕče zažívacieho ústrojenstva, mierne zvyšuje  krvný tlak, rozširuje venčité cievy, uvoľňuje kŕče priedušiek, pôsobí proti dráždivému kašľu a astmatickým záchvatom. Bol preukázaný protirakovinový účinok, zvlášť u kožnej rakoviny, má vynikajúci  účinok proti kožným pliesňam."


Kniha: NAŠE RASTLINY V LEKÁRSTVE

Autor: Korbelář, Endris

Strana: 397

 "Pôsobí cez centrálne nervstvo povzbudivo na hladké svaly maternice a na srdcovú činnosť, zvyšuje krvný tlak a rozširuje koronárne ciev, uvoľňuje kŕče bronchov a čriev. Užitie : proti dráždivému kašľu, astmatickým záchvatom, na ukľudnenie žalúdočných kŕčov a na zmiernenie bolesti pri chorobách žlčníka."


Kniha: RASTLINY PRE ZDRAVÝ ŽIVOT

Autor: Valíček

Strana: 188

"Droga uvoľňuje kŕče kŕče priedušiek, žalúdka a čriev, užíva sa ako spazmolytikum a sedatívum. Podporuje činnosť pečene a ich regeneráciu, lieči všetky žlčníkové potiaže vrátane kameňov, ale tiež žalúdočné a črevné katare sprevádzané hnačkami a zvracaním. Priaznivo ovplyvňuje slezinu i sekréciu slinivky brušnej, rozpúšťa obličkové kamene. Používa sa pri dávivom kašli a bronchitíde, lieči reumatizmus. Priaznivo pôsobí na maternicu, nervovú sústavu, upravuje činnosť srdca, znižuje krvný tlak a rozširuje cievy. Veľmi cenná je schopnosť likvidovať mikroorganizmy v tele, ak už ide o vírusy, baktérie, alebo pliesne. Alkaloidy sú síce toxické, ale pôsobia cytostaticky, lebo majú tlmiaci účinok na rast nádorových buniek."