Šišiak bajkalský

(Scutellaria baikalensis)

Zloženie:

BIO etanol, BIO koreň Šišiaka bajkalského.

Dávkovanie:

Dospelí: 20 kvapiek 3 x denne nakvapkať do 1 dcl, vypiť.

Deti: Koľko rokov, toľko kvapiek 3x denne, nakvapkať do 1 dcl vody, vypiť.

Odporúčaná doba užívania: 6 týždňov a 10 dní prestávka.

Kniha: HERBÁR LIEČIVÝCH RASTLÍN 4. diel

Autor: Janča, Zentrich

Strana: 272, ods.5

"Je predovšetkým výborným hypotenzívom, teda znižuje krvný tlak veľmi spoľahlivo. Môže sa využiť i ako sedatívum pri neuróze. Má i protikŕčové účinky a predovšetkým protialergické, znižuje teplotu a pôsobí žlčopudne a močopudne. Tlmí arytmie a fibrilácie srdca, je veľmi účinným antireumatikum. Je užitočný pri prepracovanosti. Znižuje hladinu krvného cholesterolu. Používa sa v rekonvalescencii pri poinfarktových stavoch."


Kniha: LIEČIVÉ RASTLINY TRADIČNEJ ČÍNSKEJ MEDICÍNY

Autor: Valíček

Strana: 244

 "Priaznivo ovplyvňuje vnútorné krvácanie a krvácanie z nosa, hypertenziu, hepatitídu, dizentériu, šarlach, zápal v krku, záškrt, zápal obličiek, nespavosť. Zvonka sa používa pri vyrážkach na koži a pri popáleninách. Aplikuje sa tiež pri vysokých teplotách sprevádzaných kašľom a vykašliavaním žltého hlienu, ale tiež pri rakovine žalúdka, hnačkách, bolestivom močení, bolestiach hlavy a podráždenosti."                                                                     


Kniha: BYLINÁR, rastlinné stimulátory fyzických a duševných síl

Autor: Kamír

Strana: 101

 "Využíva sa na liečenie srdcových chorôb, v dermatológii, pri liečení vysokého krvného tlaku, na znižovanie hladiny cholesterolu v krvi, proti reumatizmu, na liečenie poinfarktových stavov a proti zápalom."


Kniha: LIEČIVÉ RASTLINY TRETIEHO TISÍCROČIA

Autor: Valíček, Kokoška, Holubová

Strana: 134

"Ľudová medicína užíva korene pri vnútornom krvácaní a krvácaní z nosa, vysokom krvnom tlaku, hepatitíde, šarlachu, bolesti v krku a zápale obličiek. Aplikuje sa aj pri vysokých horúčkách sprevádzaných kašľom a vykašliavaní žltého hlienu, ale tiež pri rakovine žalúdka, bolestiach hlavy a podráždenosti. Zvonka sa používa pri vyrážkach na koži a popáleninách. Moderné výskumy potvrdzujú pozitívny vplyv na ochorenia vznikajúce pôsobením voľných radikálov v tele. Baicalein a baicalin znižujú obsah voľného a viazaného cholesterolu a triglyceridov v pečeni. Odhalilo sa i silné protikŕčové pôsobenie pri niektorých ťažších prípadoch epilepsie, znížení zrážanlivosti krvi, a tým i nižšie riziko opakujúcich sa infarktov myokardu. Má protizápalové, cytostatické a sedatívne účinky, lieči poškodenie pečene, ale tiež alergie a niektoré druhy dermatóz."