Skip to main content

Rodiola (Rozchodnica) ružová

(Rhodiola rosea)

Zloženie:

BIO etanol, BIO koreň Rodioly (Rozchodnice) ružovej.

Dávkovanie:

Dospelí: 15-20  kvapiek ráno, nakvapkať do 1 dcl vody, vypiť.

Na prehĺbenie spánku 5 kvapiek 5 hodín pred spaním a 3 kvapky tesne pred uľahnutím.

Deti: Koľko rokov, toľko kvapiek ráno, nakvapkať do 1 dcl vody, vypiť.

Odporúčaná doba užívania: 6 týždňov a 2 týždne prestávka alebo 3 mesiace a mesiac prestávka.

Kniha: HERBÁR LIEČIVÝCH RASTLÍN 4. diel

Autor: Janča, Zentrich

Strana: 108, ods.5

 "Pôsobí ako adaptogén, to znamená, že chráni organizmus proti stresu. Tu predčí dokonca bájny žen šen. Zlepšuje a urýchľuje rekonvalescenciu po ťažkých chorobách a chirurgických zákrokoch, odstraňuje únavu, stimuluje imunitný systém, zlepšuje pamäť, odstraňuje podráždenosť a tlmí psychogénne bolesti hlavy. Pre mužov pôsobí pri dlhšom podávaní ako afrodiziakum. Znižuje hladinu krvného cukru, chráni pečeňový parenchým a pôsobí detoxikačne, je tuberkulostatická, mierne aktivuje činnosť štítnej žľazy. Osvedčila sa pri parkinsonickom strese. Zlepšuje sluch, zvlášť u ľudí, vystavených hluku. Môže slúžiť i ako výborné profylaktikum u zdravých ľudí, ktorí sú vystavení psychickej záťaži."


Kniha: ATLAS LIEČIVÝCH RASTLÍN A LESNÝCH PLODOV

Autor: Kresánek, Kresánek

Strana: 412

 "Obnovuje fyzické a duševné sily, predovšetkým po prekonaných infekciách, intoxikáciách, fyzických i duševných stresoch, počas rekonvalescencie, pomáha pri hypotónii."


Kniha: BYLINÁR, rastlinné stimulátory fyzických a duševných síl

Autor: Kamír

Strana: 54

"Ja adaptogén - znamená to, že v organizme vyvoláva väčšiu odolnosť na vonkajšie nepriaznivé vplyvy. Po jej užití sa lepšie prekonávajú letné horúčavy a oddiali sa úpal, telo lepšie znáša prudké striedanie teplôt, extrémne nízke a vysoké teploty. Odstraňuje únavu pri namáhavých výkonoch a prácach, po vyčerpaní, po operáciách a po infekčných chorobách pomáha organizmu k rýchlejšiemu zotaveniu, nadobudnutí síl a skľudneniu psychickému stavu. Pri duševnom vyčerpaní, po ktorom nasleduje nespavosť, nechutenstvo a iné prejavy nervozity, je vhodné podať prípravok z rodioly. Tým sa postupne upraví spánok, chuť do jedla a dôjde k psychickému ukľudneniu. Rozumné užívanie zlepšuje fyzickej a duševnej schopnosti a zvyšuje výkon pamäte. Bolo by vhodnejšie, keby študenti pred skúškami namiesto prášku a tabletiek."


Kniha: LIEČIVÉ RASTLINY TRETIEHO TISÍCROČIA

Autor: Valíček, Kokoška, Holubová

Strana: 38

"Ako už bolo uvedené, miestne obyvateľstvo v niektorých oblastiach ju rozšírene používa ako prostriedok na obnovenie fyzických a duševných síl už dávno. Slúži i na liečenie nízkeho tlaku a porúch sluchu. Ďalej sa uvádza jeho proti horúčkový účinok, liečenie žalúdočných a niektorých gynekologických chorôb. Užíva sa ako stimulujúci prostriedok u chorých s neurózami, depresiami a neurasténiou, u ktorých zlepšuje kvalitu spánku, znižuje podráždenosť a zlepšuje celkový psychický stav. Aj u tohoto druhu potvrdzujú vedecké výskumy jej významné stimulačné pôsobenie na centrálnu nervovú sústavu, na úpravu hladiny cukru v krvi a na žľazy s vnútorným vylučovaním. Pôsobí liečivo na poškodenú žalúdočnú sliznicu, zvyšuje práceschopnosť a odolnosť organizmu."