Dvojzub trojdielny

(Bidens tripartita)

Zloženie:

BIO etanol, BIO vňať Dvojzuba trojdielneho.

Dávkovanie:

Dospelí: 25 - 30 kvapiek 3 x denne, nakvapkať do 1 dcl vody, vypiť. 

Deti: Koľko rokov, toľko kvapiek 3x denne, nakvapkať do 1 dcl vody, vypiť.

Na natieranie: riediť 1:1 s vodou.
2 x denne natrieť (ráno a večer), vždy po 1/2 hod. nakrémovať.
Môže sa pridávať aj do kúpeľa : 1 čajovú lyžičku zmiešame s 1 polievkovou
lyžicou smotany.

Odporúčaná doba užívania: 6 týždňov a 2 týždne prestávka alebo 3 mesiace a mesiac prestávka.

Kniha: HERBÁR LIEČIVÝCH RASTLÍN 1. diel

Autor: Janča, Zentrich,

Strana: 284, ods.5

 "Veľmi účinne podporuje látkovú výmenu, pôsobí močopudne a potopudne. Z toho tiež vyplýva jeho vnútorné použitie pri mnohých chorobách látkovej výmeny, vrátane lupienky. Je ho možné tiež využiť k stimulácii funkcie nadľadviniek a tiež ako antireumatikum. Zvonka pôsobí ako pomerne výrazné antialergikum, preto je vhodný do kúpeľa ekzematickým deťom, pri detskom mazotoku a na výplachy nosa pri alergickej nádche."


Kniha: BYLINY V PREVENCII

Autor: Zentrich

Strana: 33

 "Významne zvyšuje látkovú výmenu, pôsobí močopudne a potopudne. Zvonku, formou kúpeľov a obkladov sa používa tiež ako antialergikum. Ruské ľudové liečiteľstvo ho bohato využíva na liečbu chorôb dýchacích ciest, pri zlom trávení, ale predovšetkým vnútorne na čistenie krvi pri ekzémoch a kožných chorobách všeho druhu. V dermatológii sa obvykle využíva kombinované podávanie dvojzuba aj zvonku. Tibetské liečiteľstvo ho podáva pri anémii a niektorých iných krvných chorobách.Moderná klinická prax ho využíva predovšetkým na stimuláciu funkciu  nadobličiek a v liečbe psoriázy. Známe je tiež jeho využitie v liečbe niektorých kĺbnych chorôb reumatického charakteru. Dvojzub je obľúbený hlavne v pediatrii, kde sa používa do kúpeľa pri mazotoku na hlave, proti strupovitosti pokožky, alergickým vyrážkam. Pokladá sa za ochranný prostriedok pečeňovej činnosti a profylaktikum reumatizmu."  


Kniha: PRÍRODA LIEČI

Autor: Bodlák, Severa, Vančura

Strana: 58

 "Patrí medzi byliny s univerzálnym použitím. Dôležitá je jeho schopnosť urýchľovať metabolizmus, pôsobí potopudne, tiež pri chorobách obličiek a močových ciest a ako diuretikum. Podporuje činnosť pečene a užíva sa proti reumatizmu, pri chorobách dýchacích ciest, pri zlom trávení i ako antialergikum a proti psoriáze. Značné je i jeho vonkajšie využitie formou obkladov a kúpeľov pri mokvajúcich ekzémoch, kožných chorobách a žihľavke."